Advantech BB-SMI18-5-V-P5
BB-SMI18-5-V-P5
Advantech Power Supply - WW, 5DC,18W, 3.6A, 2.1X9.5MM,INT KIT
| Code: BB-SMI18-5-V-P5
Details
The BB-SMi18-x series is an 18 W wall plug-in AC-DC power supply with interchangeable AC blades. The series is designed to meet the latest US DoE Level VI efficiency standards in addition to the proposed and more stringent EU CoC Tier 2 requirements. Designed for global use, BB-SMi18-x adapters include plug options for North America, Europe, United Kingdom, Australia and China. This high efficiency power supply utilizes the latest in green power technology.
Documentation
Features
  • DOE Level VI, CEC, ErP Stage 2 Energy Efficiency
  • Universal Input Voltage Range – 90 to 264 VAC
  • 12V DC, Up to 18 Watt Continuous Output Power
  • Interchangeable, Intíl AC Input Blades (included) (NAM, EU, UK, Australia, China)
  • No Load Power Consumption, < 0.1W