Advantech FPM-D12T-BE
FPM-D12T-BE
Advantech 12 Display Module, Resistive touch, New"
| Code: FPM-D12T-BE
Free Shipping Included Usually Ships in 24 Hours; Contact Sales to Verify
Details
Advantechís modular display BE* series offers various display modules ranging between 12.1" and 21.5" inches in size to go with selections of computing boxes (TPC-B300/TPC-B510/ TPC-B610) for multiple configurations that can be flexibly adapted to various scenarios. Modular display series are equipped with industrial grade LCD and Projected Capacitive touch screens, providing the best user experience and reliable operation. The modular design ensures flexible configuration and easy maintenance/upgrades. Its robust enclosure is equipped with a die-cast aluminum alloy front bezel and IP66 rating for protection from dust and water ingress. *For newer version of FPM-Display Series, please check "FPM-DXXX-CE"、"FPM-DXXX-HE"、"FPM-SXXX" series from Advantech website.
Documentation
Features
  • Front panel module with P-CAP multi-touch sensor available in various sizes (12" module is equipped with 5-wire resistive touch control)
  • Industrial-grade LED LCD with 50,000 hours (18.5" 30,000 hours, 15" 70,000 hours) lifetime