NPORT6610-8-48V
Nport 6610-8-48V
Moxa 8 port RS232 secure serial device server w/10/100, RJ45 & 48 VDC power input
| Code: NPORT6610-8-48V
Free Shipping Included Usually Ships in 24 Hours; Contact Sales to Verify
Details
LCD Panel Makes Configuration Easy
Adjustable Resistor Values for RS-485 Communication
Documentation
  • PDF Moxa NPort 6600 Series Data Sheet
  • PDF Moxa NPort 6600 Series Installation Guide
  • PDF Moxa NPort 6000 Series User's Manual
  • Ethernet Interface
    Number of Ports 1
    Speed 10/100 Mbps, auto MDI/MDIX
    Connector 8-pin RJ45
    Magnetic Isolation 1.5 KV built-in
    Optical Fiber Interface (with network module)
    Fiber Port 100BaseFX, SC connector
    Distance Multi-mode: 0 to 4 km, 1310 nm (62.5/125 µm, 500 MHz*km)
    Single mode: 0 to 40 km, 1310 nm (9/125 µm, 3.5 PS/(nm*km))
    Min. TX Output Multi-mode: -20 dBm
    Single-mode: -5 dBm
    Max. TX Output Multi-mode: -10 dBm
    Single-mode: 0 dBm
    Sensitivity Multi-mode: -34 to -30 dBm
    Single-mode: -36 to -32 dBm
    Serial Interface
    Number of Ports 8, 16, or 32
    Serial Standards NPort 6610: RS-232
    NPort 6650: RS-232/422/485
    Connector 8-pin RJ45
    RS-485 Data Direction Control ADDC® (Automatic Data Direction Control)
    Serial Line Protection 15 KV ESD protection for all signals
    Console Port Dedicated RS-232 console port on rear panel (8-pin RJ45)
    Serial Communication Parameters
    Data Bits 5, 6, 7, 8
    Stop Bits 1, 1.5, 2
    Parity None, Even, Odd, Space, Mark
    Flow Control RTS/CTS, DTR/DSR, XON/XOFF
    Baudrate 50 bps to 921.6 Kbps (supports non-standard baudrates)
    Pull High/Low Resistor for RS-485 1 KΩ, 150 KΩ
    Terminator for RS-485 120 Ω
    Serial Signals
    RS-232 TxD, RxD, RTS, CTS, DTR, DSR, DCD, GND
    RS-422 Tx+, Tx-, Rx+, Rx-, GND
    RS-485-4w Tx+, Tx-, Rx+, Rx-, GND
    RS-485-2w Data+, Data-, GND
    Memory Expansion Slot
    Slot Type SD socket (supports up to 2 GB)
    Software
    Security Protocols DES, 3DES, AES, SSH, SSL
    Configuration Options Web Console, Serial Console, Telnet Console, Windows Search Utility
    Linux Real TTY Drivers Linux kernel 2.4.x, 2.6.x
    Management SNMP MIB-II
    IP Routing Static, RIP-I, RIP-II
    Operation Modes
    Applications
    Terminal Sessions 8 sessions per port
    Physical Characteristics
    Housing Metal, IP30 protection
    Weight NPort 6600-8: 3460 g
    NPort 6600-16: 3580 g
    NPort 6600-32: 3600g
    Dimensions Without ears: 440 x 195 x 44 mm (17.32 x 7.68 x 1.73 in)
    With ears: 480 x 195 x 44 mm (18.9 x 7.68 x 1.73 in)
    Environmental Limits
    Operating Temperature Standard Models: 0 to 55∞C (32 to 131∞F)
    Wide Temp. Models: -40 to 75∞C (-40 to 167∞F)
    Storage Temperature -40 to 75∞C (-40 to 167∞F)
    Ambient Relative Humidity 5 to 95% (non-condensing)
    Power Requirements
    Input Voltage AC Models: 100 to 240 VAC
    DC Models: ±48 VDC (20 to 72 VDC, -20 to -72 VDC)
    Power Consumption AC Models: 285 mA @ 100 VAC, 190 mA @ 240 VAC
    DC Models: 293 mA @ 48 VDC
    Alarm Contact Relay output with current carrying capacity of 1 A @ 24 VDC