Moxa UPORT204A
UPort 204A
| Code: UPORT204A
Free Shipping Included Usually Ships in 24 Hours; Contact Sales to Verify
Details
Introduction
The UPort® 200A Series general-purpose USB 3.2 hubs can expand an USB port into 4 or 7 USB ports. The hubs are designed to provide true USB 3.2 Gen 1 SuperSpeed 5 Gbps data transmission rates through each port. The hubs are fully compliant with the USB plug-and-play spec and provide full 900 mA power per port, ensuring that your USB devices function properly. Externally powered USB hubs are the only way to guarantee the broadest compatibility with USB devices.
BC 1.2 Compatibility
The UPort® 200A Series hubs has BC 1.2 compatible on port 1, which would provide 1.5 A charging power to the mobile device/power bank that also supports BC 1.2. The UPort® 200A Series supports CDP, DCD and SCD type.
ESD Level 4 Protection
Electrostatic discharge (ESD) could be as severe as having more than 1,000 volts of ESD with a high rise-time (dv/dt) breaking through the junction layer of protective devices. In order to avoid serious damage, Moxaís UPort® 200A Series USB hubs provide ESD Level 4 (contact 8 kV, air 15 kV) protection, which increases the quality and value of the userís end product.
Documentation
Features
  • USB-IF certification
  • USB 3.2 SuperSpeed capability
  • IP30 aluminum housing
  • DIN-rail housing and wall-mountable housing
  • 5-year warranty
Drivers & Downloads
Related Products
UPort 1130I
MOXA
UPort 1130I
UPort 404
MOXA
UPort 404
Moxa 4 port industrial-grade USB hub w/adapter
Moxa UPORT207A
UPort 207A