Moxa UPORT404A-T
UPort 404A-T
| Code: UPORT404A-T
Introduction
The UPort® 400A Series industrial-grade USB 3.2 hubs can expand an USB port into 4 or 7 USB ports. The hubs are designed to provide true USB 3.2 Gen 1 SuperSpeed 5 Gbps data transmission rates through each port, even for heavy-load applications. The UPort® 400A has been awarded the USB-IF SuperSpeed certification, which is an indication that the product is a reliable high-quality USB 3.2 hub. In addition, the hubs are fully compliant with the USB plug-and-play spec and provide full 900 mA power per port, ensuring that your USB devices function properly. The UPort® 400A hubs support a 12 to 48 VDC power range, which make them ideal for mobile applications. Externally powered USB hubs are the only way to guarantee the broadest compatibility with USB devices.
USB-IF Certification
The UPort® 404A USB 2.0 industrial-grade USB hubs have been awarded the USB-IF (USB Implementers Forum) certification. USB-IF verifies a number of strict electrical requirements for the SuperSpeed USB operation of USB hubs designed as per the USB 3.2/2.0 specification. This means that the UPort® 400A supports SuperSpeed USB 3.2 Gen 1 for up to 5 Gbps USB transmission, is fully compliant with interoperability requirements, has enough power for devices to function, and facilitates a smooth transition back to SuperSpeed operation from the suspended state.
ESD Level 4 Protection
Electrostatic discharge (ESD) could be as severe as having more than 1,000 volts of ESD with a high rise-time (dv/dt) breaking through the junction layer of protective devices. In order to avoid serious damage, Moxaís UPort® 400A Series USB hubs provide ESD Level 4 (contact 8 kV, air 15 kV) protection, which increases the quality and value of the userís end product.
USB Cable With a Firmer Connector
UPort® 400A comes with a USB cable that has a latch and screw lock for a more secure connection between the UPort and your computer.
  • USB 3.2 SuperSpeed capability
  • Latching USB cable design for firmer connection
  • Comprehensive diagnostic LEDs
  • Dual power inputs (power jack and terminal block)
  • DIN-rail housing and wall-mountable housing
  • Rugged metal housing
Drivers & Downloads
Related Products
Moxa UPORT404A
MOXA
UPort 404A