Digi XB24CAPIS-001
XB24CAPIS-001
Digi XBee S2C 802.15.4, 2.4GHz, SMT (PCB Ant) (*MOQ May Apply)
| Code: XB24CAPIS-001
Details
Digi XBee RF modules provide OEMs with a common footprint shared by multiple platforms, including multipoint and ZigBee/ Mesh topologies, and both 2.4 GHz and 900 MHz solutions. OEMs deploying the XBee can substitute one Digi XBee for another, depending upon dynamic application needs, with minimal development, reduced risk and shorter time-to-market.
Documentation
  • PDF Getting Started Guide
  • PDF User Guide
  • Digi XBee S2C Zigbee Digi XBee-PRO S2C Zigbee Digi XBee S2D Zigbee
    PERFORMANCE
    TRANSCEIVER CHIPSET Silicon Labs EM357 SoC Silicon Labs EM357 SoC Silicon Labs EM3587 Soc
    DATA RATE RF 250 Kbps, Serial up to 1 Mbps
    INDOOR/URBAN RANGE* Up to 200 ft (60 m) Up to 300 ft (90 m) Up to 200 ft (60 m)
    TRANSMIT POWER 3.1 mW (+5 dBm) / 6.3 mW (+8 dBm)boost mode 63 mW (+18 dBm) 3.1 mW (+5 dBm) / 6.3 mW (+8 dBm)boost mode
    FEATURES
    SERIAL DATA INTERFACE UART, SPI
    CONFIGURATION METHOD API or AT commands, local or over-the-air (OTA)
    FREQUENCY BAND ISM 2.4 GHz
    FORM FACTOR Through-Hole, Surface Mount Through-Hole, Surface Mount Surface Mount
    INTERFERENCE IMMUNITY DSSS (Direct Sequence Spread Spectrum)
    ADC INPUTS (4) 10-bit ADC inputs
    DIGITAL I/O 15
    OPERATING TEMPERATURE -40∫ C to +85∫ C
    DIMENSIONS (L X W X H) AND WEIGHT Through-Hole: 0.960 x 1.087 in (2.438 x 2.761 cm)
    SMT: 0.866 x 1.33 x 0.120 in (2.199 x 3.4 x 0.305 cm)
    Through-Hole: 0.960 x 1.297 in (2.438 x 3.294 cm)
    PROGRAMMABILITY
    MEMORY Standard: N/A
    Programmable: 32 KB Flash/2 KB RAM
    Standard: N/A
    N/A
    CPU/CLOCK SPEED Standard: N/A
    Programmable: HCS08/up to 50.33 MHz
    Standard: N/A
    N/A
    NETWORKING AND SECURITY
    PROTOCOL Zigbee PRO 2007, HA-Ready with support for binding/multicasting
    ENCRYPTION 128-bit AES
    RELIABLE PACKET DELIVERY Retries/Acknowledgements
    IDS PAN ID and addresses, cluster IDs and endpoints (optional)
    CHANNELS 16 channels 15 channels 16 channels
    POWER REQUIREMENTS
    SUPPLY VOLTAGE 2.1 to 3.6V 2.7 to 3.6V 2.1 to 3.6V
    TRANSMIT CURRENT Standard: 33 mA @ 3.3 VDC/45 mA boost mode
    Programmable: 47 mA @ 3.3 VDC/59 mA boost mode
    Standard: 120 mA @ 3.3 VDC
    Programmable: 120 mA @ 3.3 VDC
    33 mA @ 3.3 VDC / 45 mA boost mode
    RECEIVE CURRENT Standard: 28 mA @ 3.3 VDC/31 mA boost mode
    Programmable: 42 mA @ 3.3 VDC/45 mA boost mode
    Standard: 31 mA @ 3.3 VDC
    Programmable: 45 mA @ 3.3 VDC
    28 mA @ 3.3 VDC / 31 mA boost mode
    POWER-DOWN CURRENT Standard: <1 μA @ 25∫ C
    Programmable: 1.5 μA @ 25∫ C
    Standard: <1 μA @ 25∫ C
    Programmable: 1.5 μA @ 25∫ C
    <3 μA at 25∫ C
    REGULATORY APPROVALS
    FCC, IC (NORTH AMERICA) Yes Yes Yes
    ETSI (EUROPE) Yes No Yes
    RCM (AUSTRALIA AND NEW ZEALAND) Yes Yes No (Coming Soon)
Features
  • Simple, out-of-the-box RF communications, no configuration needed
  • Point-to-multipoint network topology
  • 2.4 GHz for worldwide deployment