Digi XB24CASIT-001
XB24CASIT-001
Digi XBee S2C 802.15.4, 2.4GHz TH (RPSMA) (*MOQ May Apply)
| Code: XB24CASIT-001
Details
Digi XBee RF modules provide OEMs with a common footprint shared by multiple platforms, including multipoint and ZigBee/ Mesh topologies, and both 2.4 GHz and 900 MHz solutions. OEMs deploying the XBee can substitute one Digi XBee for another, depending upon dynamic application needs, with minimal development, reduced risk and shorter time-to-market.
Documentation
  • PDF Getting Started Guide
  • PDF User Guide
  • Digi XBee S2C 802.15.4 Digi XBee-PRO S2C 802.15.4
    PERFORMANCE
    TRANSCEIVER CHIPSET Silicon Labs EM357 SoC
    DATA RATE RF 250 Kbps, Serial up to 1 Mbps
    INDOOR/URBAN RANGE* Up to 200 ft (60 m) Up to 300 ft (90 m)
    OUTDOOR/RF LINE-OF-SIGHT RANGE* Up to 4000 ft (1200 m) Up to 2 miles (3200 m)
    TRANSMIT POWER 3.1 mW (+5 dBm) / 6.3 mW (+8 dBm)boost mode 63 mW (+18 dBm)
    RECEIVER SENSITIVITY (1% PER) -100 dBm / -102 dBm boost mode -101 dBm
    FEATURES
    SERIAL DATA INTERFACE UART, SPI
    CONFIGURATION METHOD API or AT commands, local or over-the-air (OTA)
    FREQUENCY BAND ISM 2.4 GHz
    FORM FACTOR Through-Hole, Surface Mount
    HARDWARE S2C
    ADC INPUTS (4) 10-bit ADC inputs
    DIGITAL I/O 15
    ANTENNA OPTIONS Through-Hole: PCB Antenna, U.FL Connector, RPSMA Connector, or Integrated Wire
    SMT: RF Pad, PCB Antenna, or U.FL Connector
    OPERATING TEMPERATURE -40∫ C to +85∫ C
    DIMENSIONS (L X W X H) AND WEIGHT Through-Hole: 0.960 x 1.087 in (2.438 x 2.761 cm)
    SMT: 0.866 x 1.33 x 0.120 in (2.199 x 3.4 x 0.305 cm)
    Through-Hole: 0.960 x 1.297 in (2.438 x 3.294 cm)
    NETWORKING AND SECURITY
    PROTOCOL XBee 802.15.4 (Proprietary 802.15.4)
    UPDATABLE TO DIGIMESH PROTOCOL Yes
    UPDATABLE TO ZIGBEE PROTOCOL Yes
    INTERFERENCE IMMUNITY DSSS (Direct Sequence Spread Spectrum)
    ENCRYPTION 128-bit AES
    RELIABLE PACKET DELIVERY Retries/Acknowledgements
    FILTRATION OPTIONS PAN ID, Channel, and 64-bit addresses
    CHANNELS 16 channels 15 channels
    POWER REQUIREMENTS
    SUPPLY VOLTAGE 2.1 to 3.6V 2.7 to 3.6V
    TRANSMIT CURRENT 33 mA @ 3.3 VDC / 45 mA boost mode 120 mA @ 3.3 VDC
    RECEIVE CURRENT 28 mA @ 3.3 VDC / 31 mA boost mode 31 mA @ 3.3 VDC
    POWER-DOWN CURRENT <1 μA @ 25∫ C <1 μA @ 25∫ C
    REGULATORY APPROVALS
    FCC, IC (NORTH AMERICA) Yes Yes
    ETSI (EUROPE) Yes No
    RCM (AUSTRALIA AND NEW ZEALAND) No (Coming soon) No (Coming soon)
    TELEC (JAPAN) No (Coming soon) No (Coming soon)
Features
  • Simple, out-of-the-box RF communications, no configuration needed
  • Point-to-multipoint network topology
  • 2.4 GHz for worldwide deployment