Digi XB3-24Z8CM-J
XB3-24Z8CM-J
Digi XBee3 Module,2.4 Ghz ZB 3.0, Chip Ant, MMT (*MOQ May Apply)
| Code: XB3-24Z8CM-J
Details
Documentation
  • PDF User Guide
  • Specifications Digi Xbee3 Zigbee 3.0 Digi Xbee3 PRO Zigbee 3.0
    PERFORMANCE
    TRANSCEIVER CHIPSET Silicon Labs EFR32MG SoC
    DATA RATE RF 250 Kbps, Serial up to 1 Mbps
    INDOOR/URBAN RANGE* Up to 200 ft (60 m) Up to 300 ft (90 m)
    OUTDOOR/RF LINE-OF-SIGHT RANGE* Up to 4000 ft (1200 m) Up to 2 miles (3200 m)
    TRANSMIT POWER +8 dBm +19 dBm
    RECEIVER SENSITIVITY (1% PER) -103 dBm Normal Mode
    FEATURES
    SERIAL DATA INTERFACE UART, SPI, I2C
    CONFIGURATION METHOD API or AT commands, local or over-the-air (OTA)
    FREQUENCY BAND ISM 2.4 GHz
    FORM FACTOR Micro, Through-Hole, Surface Mount
    INTERFERENCE IMMUNITY DSSS (Direct Sequence Spread Spectrum)
    ADC INPUTS (4) 10-bit ADC inputs
    DIGITAL I/O 15
    ANTENNA OPTIONS Through-Hole: PCB Antenna, U.FL Connector, RPSMA Connector
    SMT: RF Pad, PCB Antenna, or U.FL Connector
    Micro: U.FL Antenna, RF Pad, Chip Antenna
    OPERATING TEMPERATURE -40∫ C to +85∫ C
    DIMENSIONS (L X W X H) Through-Hole: 0.960 x 1.087 in (2.438 x 2.761 cm)
    SMT: 0.866 x 1.33 x 0.120 in (2.199 x 3.4 x 0.305 cm)
    Micro: 0.533 x 0.76 x 0.087 in (13 x 19 x 2 mm)
    PROGRAMMABILITY
    MEMORY 1 MB / 128 KB RAM (32KB are available for MicroPython)
    CPU/CLOCK SPEED HCS08 / up to 50.33 MHz
    NETWORKING AND SECURITY
    PROTOCOL ZigbeeÆ 3.0
    ENCRYPTION 128/256 bit AES
    RELIABLE PACKET DELIVERY Retries/Acknowledgements
    IDS PAN ID and addresses, cluster IDs and endpoints (optional)
    CHANNELS 16 channels
    POWER REQUIREMENTS
    SUPPLY VOLTAGE 2.1 to 3.6V
    TRANSMIT CURRENT 40 mA @ 8 dBm 135 mA @ 19 dBm
    RECEIVE CURRENT 17 mA
    POWER-DOWN CURRENT 2 micro Amp @ 25 degrees C
    REGULATORY APPROVALS
    FCC, IC (NORTH AMERICA) Yes Yes
    ETSI (EUROPE) Yes No
    RCM (Australia) Yes Yes
    Anatel (Brazil) Yes Yes
    Teleck MIC (Japan) Yes No
    KCC (South Korea) Yes No
Features
  • At 13 mm x 19 mm, the new Digi XBee3 micro form factor allows for more compact and portable applications