Digi XBP24CZ7UIS-005
XBP24CZ7UIS-005
| Code: XBP24CZ7UIS-005
Details
Documentation
  • PDF Data Sheet
  • SPECIFICATIONS Digi XBee-PRO Zigbee
    PERFORMANCE
    TRANSCEIVER CHIPSET Silicon Labs EM357 SoC
    DATA RATE RF 250 Kbps, serial up to 1 Mbps
    INDOOR/URBAN RANGE* Up to 90 m (300 ft)
    OUTDOOR/RF LINE-OF-SIGHT RANGE* Up to 3200 m (2 miles)
    TRANSMIT POWER 63 mW (+18 dBm)
    RECEIVER SENSITIVITY (1% PER) -101 dBm
    FEATURES
    SERIAL DATA INTERFACE UART, SPI
    CONFIGURATION METHOD API or AT commands, local or over-the-air (OTA)
    FREQUENCY BAND ISM 2.4 GHz
    FORM FACTOR Surface mount
    INTERFERENCE IMMUNITY DSSS (Direct Sequence Spread Spectrum)
    ADC INPUTS (4) 10-bit ADC inputs
    DIGITAL I/O 18, no RSSI PWM
    ANTENNA OPTIONS SMT: RF pad, PCB antenna, or U.FL connector
    OPERATING TEMPERATURE -40∫ C to 85∫ C (-40∫ F to 185∫ CF)
    DIMENSIONS (L X W X H) AND WEIGHT SMT: 2.199 x 3.4 x 0.305 cm (0.866 x 1.33 x 0.120 in)
    NETWORKING AND SECURITY
    PROTOCOL Zigbee PRO 2007, HA-Ready with support for binding/multicastingc
    ENCRYPTION 128-bit AES
    RELIABLE PACKET DELIVERY Retries/Acknowledgements
    IDS PAN ID and addresses, cluster IDs and endpoints (optional)
    CHANNELS 15 channels
    POWER REQUIREMENTS
    SUPPLY VOLTAGE 2.7 to 3.6 V
    TRANSMIT CURRENT 115 mA @ 3.3 VDC
    RECEIVE CURRENT 34 mA @ 3.3 VDC
    POWER-DOWN CURRENT <1 μA @ 25∫ C (77∫ F)
    REGULATORY APPROVALS
    FCC, IC (NORTH AMERICA) Yes
    ETSI (EUROPE) No
    RCM (AUSTRALIA AND NEW ZEALAND) No
Features
  • Surface mount form factors enable flexible design options
  • Link budgets of 110 dB for Digi XBee and 119 dB for Digi XBee-PRO
  • Industry-leading sleep current
  • Firmware upgrades via UART, SPI or over the air (OTA)
  • Turnkey development available from Digi WDS
Drivers & Downloads
Related Products
Ericsson Cradlepoint 170732-005
Ericsson Cradlepoint
Ericsson Line Cord, 250V C5 1.8M (South Africa Type M); Used with 17032-001