EtherWAN EPOW-24-60
EPOW-24-60
EtherWAN Power Supply - Hardened, External 100-277 VAC Input; TS2 rated; 60W, 24VDC, 0-2.5A ( -40C - +75C)
| Code: EPOW-24-60
Details
With a wide operating temperature range of -40 to 75∞C (-40 to 167∞F) and built with an aluminum fanless design, EtherWANís EPOW-24-60 is a 24V 60W hardened power supply designed to operate in the most extreme environments. The EPOW-24-60 has a 60W power budget and built in over-voltage and short-current protection, making it a perfect and reliable solution for PoE applications.