Digi XB3-24DMPT-J
XB3-24DMPT-J
Digi XBee3 Module - 2.4 GHz, DigiMesh, PCB Antenna, TH (*MOQ May Apply)
| Code: XB3-24DMPT-J
Details
These modules use the DigiMesh® networking protocol using a globally deployable 2.4 GHz transceiver. This peer-to-peer mesh network offers users added network stability through self-healing, dense network operation, extending the operational life of battery dependent networks and provides an upgrade path to IEEE 802.15.4 or Zigbee mesh protocols, if desired.
Features
  • At 13 mm x 19 mm, the new Digi XBee® 3 micro form factor allows for more compact and portable applications
Related Products
Digi XB3-24DMPT
Digi
XB3-24DMPT
Digi XBee3 PRO Module - 2.4 GHz, DigiMesh, PCB Antenna, TH (*MOQ May Apply)